Sprzedaje/kupuję samochód

Przy sprzedaży auta powstaje kilka pytań. Podstawowym problemem jest termin rejestracji auta, konieczne ku temu dokumenty oraz zasady opłacania daniny z tego tytułu, w tym niezbędnych podatków.

Po pierwsze, podatek

Przy kupnie auta od osoby, która nie prowadzi firmy należy pamiętać, że niezbędna będzie zapłata podatku od czynności cywilnoprawnych. Wyniesie on 2% wartości rynkowej auta, a jego zapłata powinna nastąpić w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy sprzedaży.  Podobnie w terminie 14 dni od tej daty należy złożyć druk PCC-3 celem zadeklarowania podstawy naliczenia podatku oraz wskazania właściwej kwoty. Co ważne, umowa nie może stwierdzać, że podatek ten rozliczy sprzedający. Zawsze to na nabywcy pojazdu ciąży obowiązek sporządzenia deklaracji i zapłaty podatku na rzecz urzędu.

Wypełnij szybko i wygodnie umowę sprzedaży samochodu >>

Gdyby zdarzyło się, że cena, jaką wskażą kupujący i sprzedający w umowie według oceny organu podatkowego odbiega od wartości rynkowej, organ ten wezwie do jej podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając ją jednocześnie według własnej, wstępnej oceny.

W przypadku kupna auta firmowego (od firmy) powyższy podatek nie wystąpi. Podatek w takim przypadku płaci sprzedawca – przy czym płaci on zamiast podatku od czynności cywilnoprawnych – podatek VAT. Zapłata lub nawet zwolnienie z takiego podatku auta firmowego eliminuje konieczność zapłaty i rozliczenia się na PCC-3 przez kupującego.

Uruchom program fillUp online i rozlicz PCC-3 
W programie fillup wygodnie przygotujesz, zweryfikujesz i wyślesz online e-deklaracje PCC-3 do urzędu skarbowego. W aplikacji fillup przygotujesz ponad 6 600 aktualnych druków: formularzy, deklaracji i e-deklaracji, plików JPK ale także wzory umów, pism, wniosków, podań, zaświadczeń, oświadczeń, zawiadomień, wezwań, pozwów, not, arkuszy, ewidencji, rejestrów, raportów, rachunków czy faktur. 
Uruchom program fillUp i wyślij e-deklarację PCC-3 online »

Nie ma natomiast znaczenia, czy auto kupujemy na firmę czy też nie, jeżeli zakup zostanie bowiem dokonany od osoby nie prowadzącej firmy – podatek od czynności cywilnoprawnej i tak trzeba zapłacić. W przypadku natomiast, gdy umowa dotyczy dwóch przedsiębiorców to nie dość, że PCC-3 nie trzeba składać a podatku – płacić, to jeszcze istnieje możliwość odliczenia podatku VAT zawartego w cenie kupowanego pojazdu.

JESTEM: Przedsiębiorcą sprzedaję majątek firmowy Przedsiębiorcą sprzedaję majątek prywatny Sprzedaję majątek prywatny
Przedsiębiorcą kupuję majątek na cele mojej firmy Sprzedawca rozlicza VAT/możliwe że odliczę VAT Kupujący rozlicza PCC Kupujący rozlicza PCC
Przedsiębiorcą kupuję majątek na cele prywatne Sprzedawca rozlicza VAT Kupujący rozlicza PCC Kupujący rozlicza PCC
Osobą prywatną Sprzedawca rozlicza VAT Kupujący rozlicza PCC Kupujący rozlicza PCC